TVS Suzuki Samurai Full Specifications in Afghanistan
The TVS Suzuki Samurai specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the TVS Suzuki Samurai — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
98cc
Engine
50.0 km/l
Mileage
10 hp
Power
110 kg
Weight
8.5/10
Rating
10 Nm
Torque
| Engine Type | 2-Stroke, Single Cylinder, Air-cooled |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet-multiplate |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | TVS Suzuki |
| Model | Samurai |
| Bike Name | TVS Suzuki Samurai |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Commuter |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Displacement (cc) | 98.2 |
| Maximum Power | 7.8 bhp @ 5500 rpm |
| Maximum Torque | 9.8 Nm @ 5000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Bore | 50.0 mm |
| Stroke | 50.0 mm |
| Bore x Stroke | 50.0 x 50.0 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Starting System | Kick Start |
| Fuel Tank Capacity | 12 Liters |
| Average Mileage | 50 kmpl |
| Top Speed | 87 kmph |
| Number of Gears | 4 |
| Overall Length | 2057 mm |
| Overall Width | 725 mm |
| Overall Height | 1053 mm |
| Wheelbase | 1217 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Front Suspension Type | Telescopic oil-damped |
| Rear Suspension Type | Swing arm with hydraulic shock absorbers |
| Front Tyre Size | 2.75 x 18 |
| Rear Tyre Size | 3.00 x 18 |
| Tyre Type | Tube Tyre |
| Wheel Type | Spoke Wheels |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Display Type | Analogue |
| Speedometer Type | Analogue |
| Odometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Analogue |
| Pass Light Switch | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The TVS Suzuki Samurai specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.