BMW G 310 GS Full Specifications in Afghanistan
The BMW G 310 GS specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the BMW G 310 GS — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
313cc
Engine
30.0 km/l
Mileage
45 hp
Power
169 kg
Weight
8.2/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | Water-cooled, single-cylinder 4-stroke engine, four valves, two overhead camshafts and cam followers, wet sump lubrication |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Mechanically operated multi-disc wet clutch, anti-hopping clutch |
| Drive Type | Chain |
| Brand | BMW |
| Model | G 310 GS |
| Bike Name | BMW G 310 GS |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Adventure |
| Assembly Location | India |
| Colors Available | Racing Red, Cosmic Black, Polar White/Racing Blue Metallic |
| Battery Type | Maintenance-free |
| Seat Type | One-piece seat bench |
| Frame Type | Tubular space frame |
| Swingarm Type | Cast aluminium dual swing arm |
| Displacement (cc) | 313 |
| Maximum Power | 34 hp (25 kW) at 9,250 rpm |
| Maximum Torque | 28 Nm at 7,500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Bore x Stroke | 80 mm x 62.1 mm |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Cooling System | Water-cooled |
| Fuel Supply System | Electronic fuel injection, BMS-E2 |
| Engine Layout | Single cylinder, tilted backwards |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | EU-5 |
| Fuel Tank Capacity | 11.5 litres |
| Fuel Economy | 3.33 l/100 km |
| Average Mileage | 30 kmpl |
| Mileage City | 30 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 143 km/h |
| Acceleration (0-100) | 8 seconds |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Final Drive | Endless Z-ring chain |
| Overall Length | 2075 mm |
| Overall Width | 880 mm |
| Overall Height | 1230 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Kerb Weight | 175 kg |
| Gross Weight | 345 kg |
| Front Brake Type | Single disc, 4-piston fixed caliper, radially bolted |
| Rear Brake Type | Single disc, single-piston floating caliper |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | BMW Motorrad ABS |
| Front Suspension Type | Upside down fork, 41 mm |
| Rear Suspension Type | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load adjustable |
| Front Suspension Travel | 180 mm |
| Rear Suspension Travel | 180 mm |
| Adjustable Controls | Adjustable brake and clutch levers |
| Front Tyre Size | 110/80 R19 |
| Rear Tyre Size | 150/70 R17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Cast aluminium wheels |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Rating | 8 Ah |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The BMW G 310 GS specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.