Tailg E20A04 Full Specifications in Samoa
The Tailg E20A04 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Samoa.
Complete technical specifications of the Tailg E20A04 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
20Ah
Battery
80 km
Range
91 kg
Weight
7.5/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | TAILG |
| Model | E20A04 |
| Bike Name | Tailg E20A04 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Bike |
| Assembly Location | China |
| Colors Available | Multiple (dealer dependent) |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range Per Charge (Normal) | Up to 80 km |
| Top Speed | 51 |
| Overall Length | 1685 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Overall Height | 1065 mm |
| Wheelbase | 1205 mm |
| Seat Height | 710 |
| Kerb Weight | 91.0 |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Integrated lock system |
| Front Suspension Type | Telescopic Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Monoshock Hydraulic |
| Climbing Ability | ≥ 9° |
| Front Tyre Size | 3.00-10 vacuum tire |
| Rear Tyre Size | 3.0-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Headlight Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg E20A04 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Samoa.