Pure EV ePluto 7G Pro Full Specifications in Turkey
The Pure EV ePluto 7G Pro specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Turkey.
Complete technical specifications of the Pure EV ePluto 7G Pro — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2200 hp
Power
3000 Wh
Battery
101 km
Range
76 kg
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Pure EV |
| Model | ePluto 7G Pro |
| Bike Name | Pure EV ePluto 7G Pro |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | 6 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charger Type | 67.2V 10A CAN Charger |
| Seat Type | Single |
| Maximum Torque | 30 Nm |
| Peak Power | 2200 W |
| Motor Power | 1500 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 3 kWh |
| Range | 101 km |
| Top Speed | 60 kmph |
| Overall Length | 1345 mm |
| Wheelbase | 164 mm |
| Ground Clearance | 163 mm |
| Seat Height | 760 mm |
| Kerb Weight | 76 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 180 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Spring Coil |
| Climbing Ability | 12 Degree |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Efficiency | 92% |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Management System | Smart BMS |
| Charging Time | 4 Hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | 5 Inch LED |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Pure EV ePluto 7G Pro specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Turkey.