Tailg GM520 Full Specifications in Tokelau
The Tailg GM520 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.
Complete technical specifications of the Tailg GM520 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
350 hp
Power
24Ah
Battery
—
Range
48 kg
Weight
7.2/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric Motor) |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | TAILG |
| Model | GM520 |
| Bike Name | Tailg GM520 |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Not specified |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Not specified |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 350W |
| Emission Standard | N/A (Electric) |
| Battery Capacity | 24Ah |
| Top Speed | 25 km/h |
| Overall Length | 1495 mm |
| Overall Width | 680 mm |
| Overall Height | 985 mm |
| Seat Height | 985 mm |
| Kerb Weight | 48 kg |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Anti-Theft System | Not specified |
| Rear Tyre Size | 14*2.5 |
| Tyre Type | Not specified |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Charging Port | Not specified |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Not specified |
| Mobile Connectivity | Not specified |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg GM520 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.