Emma 80 Full Specifications in Tokelau
The Emma 80 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.
Complete technical specifications of the Emma 80 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
6 hp
Power
—
Battery
—
Range
82 kg
Weight
7.5/10
Rating
—
Charge
| Engine Type | Single Cylinder, Four Stroke, Air Cooled |
| Transmission Type | Manual |
| Brand | Emma |
| Model | Emma 80 |
| Bike Name | Emma 80 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Commuter |
| Assembly Location | Not specified |
| Status | Available |
| Colors Available | Not specified |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Displacement (cc) | 80 |
| Maximum Power | 4.43 Bhp @ 7500 RPM |
| Number of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Starting System | Kick Start |
| Fuel Tank Capacity | 10 L |
| Average Mileage | 45 KMPL |
| Overall Length | 1875 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Wheelbase | 1160 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 82 kg |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Tyre Size | 2.05-17 |
| Rear Tyre Size | 2.75-17 |
| Tyre Type | Tube Type |
| Wheel Type | Spoke |
| Battery Voltage | 12V 5Ah |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Display Type | Analog |
| Speedometer Type | Analog |
| Odometer Type | Analog |
| Tachometer Type | Analog |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Emma 80 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.