Spark Ride Crazy Racing Full Specifications in Tajikistan
The Spark Ride Crazy Racing specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tajikistan.
Complete technical specifications of the Spark Ride Crazy Racing — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1000 hp
Power
26Ah
Battery
55 km
Range
93 kg
Weight
7.8/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Controller Type | 12-Tube 33A Controller (60V/72V) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor Drive |
| Brand | Spark Ride |
| Model | Crazy Racing |
| Bike Name | Spark Ride Crazy Racing |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Black & Green |
| Battery Type | Graphene Battery |
| Charger Type | Standard Electric Charger |
| Seat Type | Spacious Single Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Frame Type | SPCC (Electroplating & baking paint) |
| Swingarm Type | Standard Scooter Swingarm |
| Maximum Power | 1000W |
| Cooling System | Air-Cooled Controller (Typical) |
| Fuel Supply System | Electric |
| Ignition System | Electric |
| Engine Layout | BLDC Hub Motor |
| Starting System | Electric Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power Consumption | Efficient Electric Consumption |
| Motor Power | 1200W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 48V 20Ah |
| Average Mileage | 65 km per charge |
| Mileage City | ~65 km |
| Mileage Highway | ~60 km |
| Load Capacity | 200 KG |
| Battery Capacity | 26Ah |
| Range | Up to 65 km |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | ~65 km |
| Range Per Charge (Normal) | ~55 km |
| Range Per Charge (Sport) | 45 km |
| Low Fuel Warning | Battery Indicator |
| Top Speed | 60 km/h |
| Number of Gears | Automatic (No Gears) |
| Primary Drive | Electric Motor |
| Final Drive | Hub Drive |
| Overall Length | 1950mm |
| Overall Width | 450mm |
| Overall Height | 1150mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Ground Clearance | 175mm |
| Seat Height | 810mm |
| Kerb Weight | 93 KG |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Anti-Theft System | Anti-Theft Alarm with Motor Induction |
| Central Lock | Yes |
| Remote Lock | Yes |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Suspension |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Suspension |
| Adjustable Controls | No |
| Climbing Ability | Moderate |
| Front Tyre Size | 3.0-10 |
| Rear Tyre Size | 3.0-10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Motor Efficiency | High |
| Motor Life | Long-lasting |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | 12-tube 33A |
| Controller Voltage | 60V / 72V |
| Controller Life | Durable |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Rating | 20Ah |
| Battery Life | Moderate |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Health Check | Yes |
| Battery Life Indicator | Yes |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | 4-6 Hour |
| Charging Port | Standard Port |
| Charging Input | AC Power |
| Fast Charging | No |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Hazard Light | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Battery Indicator |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Mobile Connectivity | No |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Parking Mode | Yes |
| Reverse Mode | Yes |
The Spark Ride Crazy Racing specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tajikistan.