Ampere V48 Full Specifications in Thailand
The Ampere V48 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Thailand.
Complete technical specifications of the Ampere V48 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
0.34
Power
24 Ah
Battery
45 km
Range
84 kg
Weight
6.5/10
Rating
480 min
Charge
| Engine Type | BLDC |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Ampere |
| Model | V48 |
| Bike Name | Ampere V48 |
| Model Year | 2021 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Red, Blue, Black, Grey, Purple |
| Battery Type | Sealed Lead Acid |
| Charger Type | 48V / 2.7A |
| Maximum Power | 0.34 |
| Maximum Torque | 16 Nm @ 420 rpm |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 100 kg |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Range | 45-50 km/charge |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1750 mm |
| Overall Width | 640 mm |
| Overall Height | 1200 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 84 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Coil Spring |
| Climbing Ability | 7 degrees |
| Front Tyre Size | 3.00-16 |
| Rear Tyre Size | 3.00-16 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Cast Aluminium |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 8-10 hr |
| Charging Port | Standard socket |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Bluetooth Features | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Ampere V48 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Thailand.