YADEA K2 Full Specifications in French Southern Territories
The YADEA K2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in French Southern Territories.
Complete technical specifications of the YADEA K2 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
500 hp
Power
23Ah
Battery
70 km
Range
—
Weight
7.5/10
Rating
480 min
Charge
| Engine Type | DC Brushless |
| Controller Type | DC Brushless Motor |
| Transmission Type | DC Brushless Motor |
| Drive Type | DC Brushless Motor |
| Brand | Yadea |
| Model | K2 |
| Bike Name | Yadea K2 |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Electric Three-Wheeler |
| Status | Available |
| Battery Type | Graphene Battery |
| Frame Type | High carbon steel |
| Motor Power | 500W |
| Battery Capacity | 23Ah |
| Range | 70-80 KM |
| Top Speed | 30km/h |
| Overall Length | 1590mm |
| Overall Width | 745mm |
| Overall Height | 1125mm |
| Ground Clearance | 105 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Anti-Theft System | Anti Theft Lock |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorption |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorption |
| Climbing Ability | 14% |
| Front Tyre Size | 3.00-8 |
| Rear Tyre Size | 3.00-8 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | 3-Wheel Design |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | ~5 – 8 Hours (approx) |
| Headlight Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Storage Compartments | Multiple Storage Compartments |
The YADEA K2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in French Southern Territories.