Revoo C32 Full Specifications in Russia
The Revoo C32 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Russia.
Complete technical specifications of the Revoo C32 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1800 hp
Power
35Ah
Battery
80 km
Range
9999 kg
Weight
7.8/10
Rating
360 min
Charge
| Brand | REVOO |
| Model | C32 |
| Bike Name | REVOO C32 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Blue, Silver, White |
| Battery Type | Graphene |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | On-bone |
| Maximum Torque | 148 Nm |
| Starting System | Electric/Push Button |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power Consumption | 2.52 kWh per charge |
| Motor Power | 1800W |
| Emission Standard | Zero Emission (Electric) |
| Battery Capacity | 35Ah |
| Range | 80-110 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Overall Length | 2010 mm |
| Overall Width | 730 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 145 kg |
| Gross Weight | 140 Kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/80-12 |
| Rear Tyre Size | 90/80-12 |
| Tyre Type | Vacuum Tubeless |
| Motor Controller | 12 Tube Vector-Based Controller |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Warranty | 24 Months |
| Charging Time | 6-9 Hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Bluetooth Features | Built-in Bluetooth & NFC Card |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Available |
The Revoo C32 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Russia.