eblu Feo Full Specifications in Qatar
The eblu Feo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Qatar.
Complete technical specifications of the eblu Feo — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
3 hp
Power
2520 Wh
Battery
110 km
Range
122 kg
Weight
7.8/10
Rating
300 min
Charge
| Brand | Godawari Electric Motors |
| Model | eblu Feo |
| Bike Name | eblu Feo |
| Category/Type | Scooter |
| Status | Available |
| Colors Available | Traffic White, Telegrey, Wine Red, Pantone Blue, Jet Black |
| Battery Type | Lithium Ferro Phosphate (LFP) |
| Charger Type | Portable Home Charger (15A) |
| Seat Type | Single (Dual Tone) |
| Handle Type | Handle Bar |
| Maximum Torque | 110 Nm |
| Peak Power | 2.7 kW |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 2.52 kW |
| Battery Capacity | 2.52 kWh |
| Range | 110 km |
| Range Per Charge (Eco) | 110 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Overall Length | 1850 mm |
| Overall Width | 708 mm |
| Overall Height | 1140 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Ground Clearance | 173 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Kerb Weight | 122 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | CBS (Combi Braking System) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Dual Tube Twin Shocker |
| Climbing Ability | 11° |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminium Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 59.2V |
| Battery Rating | 42 Ah |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 5 Hours 25 Minutes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital Color Display |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Features | Calls, Messaging, Notifications |
| Navigation | Navigation Assist |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | 28 L |
The eblu Feo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Qatar.