TVS X Full Specifications in Paraguay
The TVS X specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Paraguay.
Complete technical specifications of the TVS X — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
20 hp
Power
3610 Wh
Battery
140 km
Range
118 kg
Weight
8.5/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | TVS |
| Model | TVS X |
| Bike Name | TVS X |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Matte Black, Glossy White, Red, Blue |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single Piece |
| Frame Type | Aluminum exposed frame (Xleton™ platform) |
| Maximum Power | 14.75 |
| Maximum Torque | 40.00 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Electric |
| Ignition System | Keyless Ignition, Remote Start |
| Motor Power | 4.4 kW |
| Emission Standard | Electric Vehicle (Zero Emission) |
| Battery Capacity | 3.61 kWh |
| Range | 95 km |
| Range Per Charge (Eco) | 140 km |
| Top Speed | 80 km/h |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | Single Channel ABS |
| Anti-Theft System | Yes (App-based, Anti-theft alarm) |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Mono Shock |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub Motor |
| Battery Voltage | 72 V |
| Charging Time | 4-5 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital LCD |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Bluetooth Features | Bluetooth, WiFi, Wired Connectivity |
The TVS X specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Paraguay.