Revoo C00 Full Specifications in Peru
The Revoo C00 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Peru.
Complete technical specifications of the Revoo C00 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
35Ah
Battery
100 km
Range
110 kg
Weight
7.5/10
Rating
360 min
Charge
| Brand | REVOO |
| Model | C00 |
| Bike Name | REVOO Revoo C00 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Grey, Red, Silver |
| Battery Type | Graphene |
| Frame Type | On-bone |
| Starting System | Push Button / Self Start |
| Motor Power | 1200W |
| Battery Capacity | 35Ah |
| Range | 100-130 km |
| Top Speed | 55 km/h |
| Traction Control | Yes |
| Overall Length | 1790 mm |
| Overall Width | 740 mm |
| Overall Height | 1095 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | Front & Rear Disc Brakes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Hydraulic with Adjustable Airbag Damping |
| Front Tyre Size | 3.0-10 |
| Rear Tyre Size | 3.0-10 |
| Tyre Type | Tubeless / Vacuum |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | 6-7 hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | LED |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Under Seat Storage | 32L |
The Revoo C00 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Peru.