Sunra Ronic Full Specifications in Mexico
The Sunra Ronic specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Sunra Ronic — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
5 hp
Power
20Ah
Battery
135 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Controller Type | FOC Intelligent Controller |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Brand | SUNRA |
| Model | Ronic |
| Bike Name | SUNRA Ronic |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 2900W |
| Emission Standard | N/A (Electric) |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 135 km |
| Top Speed | 80 km/h |
| Overall Length | 1890 mm |
| Overall Width | 785 mm |
| Overall Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1385 mm |
| Seat Height | 785 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Climbing Ability | 15 Degrees |
| Front Tyre Size | 110/70-12 |
| Rear Tyre Size | 110/70-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-6 Hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | No |
| Pillion Footrest | Yes |
The Sunra Ronic specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.