ADMS Boxer Full Specifications in Libya
The ADMS Boxer specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Libya.
Complete technical specifications of the ADMS Boxer — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
2190 Wh
Battery
100 km
Range
88 kg
Weight
7.8/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | AC Induction Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | N/A (Automatic) |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | ADMS |
| Model | Boxer |
| Bike Name | ADMS Boxer |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Motorcycle |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Frame Type | Info not available |
| Peak Power | 2500 W |
| Cooling System | N/A (Electric) |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 1200 W |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 2.19 kWh |
| Range | 100-150 km |
| Top Speed | 90 kmph |
| Kerb Weight | 88 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Front Tyre Size | Info not available |
| Rear Tyre Size | Info not available |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Warranty | Info not available |
| Charging Time | 4-8 Hours |
| Charging Port | Info not available |
| Fast Charging | No |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Info not available |
The ADMS Boxer specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Libya.