Yadea A7 Full Specifications in Lebanon
The Yadea A7 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Lebanon.
Complete technical specifications of the Yadea A7 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
0 Bhp @ 0 RPM
Power
23 Ah
Battery
80 km
Range
—
Weight
7.5/10
Rating
Not specified
Charge
| Transmission Type | Automatic (typical for electric scooters) |
| Drive Type | Not specified |
| Brand | Yadea |
| Model | A7 |
| Bike Name | Yadea A7 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | TTFAR Graphene Battery |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | On-Bone Frame |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM |
| Maximum Torque | 101 Nm |
| Peak Power | 1350 W |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 500 W |
| Battery Capacity | 23 Ah |
| Range | 80 km |
| Top Speed | 24 km/h |
| Overall Length | 1540 mm |
| Overall Width | 690 mm |
| Overall Height | 990 mm |
| Wheelbase | 1130 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Seat Height | 990 mm |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Brake Size | 110 mm |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Hydraulic shock absorption |
| Rear Suspension Type | Spring-loaded twin shock absorbers |
| Climbing Ability | 9 Degrees |
| Front Tyre Size | 3.00-8 |
| Rear Tyre Size | 3.00-8 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Material | Aluminium Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub / Differential Motor |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | Not specified |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Yadea A7 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Lebanon.