DIRT E K3 Full Specifications in Saint Kitts and Nevis
The DIRT E K3 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.
Complete technical specifications of the DIRT E K3 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
360 Wh
Battery
2 km
Range
22 kg
Weight
8.5/10
Rating
120 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Vida |
| Model | DIRT E K3 |
| Bike Name | Vida Dirt.E K3 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Dirt Bike / Off-Road |
| Country of Origin | India |
| Status | Launched |
| Colors Available | Red, White, Purple |
| Battery Type | Lithium-ion (NMC) |
| Charger Type | Portable 42V DC Charger |
| Seat Type | Single / Adjustable Height |
| Handle Type | Adjustable Handlebar |
| Frame Type | Modular PDC (Tubular Steel) |
| Maximum Power | 0.68 bhp |
| Maximum Torque | 39.1 Nm |
| Peak Power | 500 W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Engine Kill Switch | Magnetic Lanyard Kill Switch |
| Motor Power | 350 W (Continuous) |
| Battery Power | 360 Wh |
| Battery Capacity | 0.36 kWh |
| Range | 2-3 hours of riding time |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1181 mm - 1342 mm |
| Overall Width | 560 mm |
| Overall Height | 653 mm - 827 mm |
| Wheelbase | 751 mm - 912 mm |
| Seat Height | 454 mm - 631 mm |
| Kerb Weight | 22 kg |
| Gross Weight | 22 kg |
| Front Brake Type | Disc (Optional Accessory) |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Size | 160 mm |
| Front Tyre Size | 2.4-16 |
| Rear Tyre Size | 2.4-16 |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Spoke |
| Wheel Material | Steel |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 2 hours (20-80%) |
| Charging Input | 230 V |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Features | Smartphone App Connectivity |
| Riding Modes | 3 Speed Modes (Parent-controlled) |
The DIRT E K3 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.