Avon E-Plus Full Specifications in Saint Kitts and Nevis
The Avon E-Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.
Complete technical specifications of the Avon E-Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
0.30
Power
12 Ah
Battery
50 km
Range
53 kg
Weight
6.5/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | BLDC Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Avon |
| Model | E-Plus |
| Bike Name | Avon E-Plus |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Moped |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Commonly White, Red (varies by region) |
| Battery Type | VRLA |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Moped-style upright |
| Maximum Power | 0.30 |
| Peak Power | 220 W |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 220 W |
| Battery Power | 0.58 kWh |
| Power Mode Indicator | No |
| Load Capacity | 80 kg |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Range | 50 km/charge |
| Top Speed | 24 kmph |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Final Drive | Hub motor |
| Ground Clearance | 115 |
| Seat Height | 760 |
| Kerb Weight | 53.0 |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | No |
| Steering Lock | Not specified |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Dual shock absorbers |
| Front Tyre Size | 2.125-18 |
| Rear Tyre Size | 2.125-18 |
| Front Wheel Size | 457.2 mm |
| Rear Wheel Size | 457.2 mm |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Warranty | 3 Years (Battery and Motor) |
| Charging Time | 4-8 Hours |
| Charging Port | No home charging / No station support |
| USB Charging | No |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| DRL | No |
| Hazard Light | No |
| Display Type | Digital (Speedometer, Tachometer, Trip Meter) |
| Speedometer Type | Digital |
| Clock | No |
| Pass Light Switch | Not specified |
| Side Stand Indicator | No |
| Trip Meter | Yes |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Pillion Seat | Yes (Step-up seat) |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | No |
| Storage Compartments | Basic |
| Under Seat Storage | No |
The Avon E-Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.