Zero DSRX Full Specifications in Guinea-Bissau
The Zero DSRX specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea-Bissau.
Complete technical specifications of the Zero DSRX — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
134 hp
Power
17300 Wh
Battery
150 km
Range
1 kg
Weight
8.7/10
Rating
540 min
Charge
| Engine Type | Permanent Magnet AC |
| Controller Type | 600A, Custom Programmable |
| Transmission Type | Single Speed |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Zero |
| Model | DSRX |
| Bike Name | Zero DSRX |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Dual-Sport |
| Country of Origin | USA |
| Assembly Location | USA |
| Status | Available |
| Colors Available | Stealth, Matte Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | AC Charging |
| Seat Type | Standard |
| Handle Type | Aluminum Alloy |
| Frame Type | Aluminum |
| Swingarm Type | Aluminum |
| Motor Power | 100 hp |
| Emission Standard | Zero Emissions |
| Battery Power | 17.3 kWh |
| Battery Capacity | 17.3 kWh |
| Range | 180 miles |
| Range Per Charge (Eco) | 200 miles |
| Range Per Charge (Normal) | 150 miles |
| Range Per Charge (Sport) | 100 miles |
| Top Speed | 112 mph |
| Acceleration (0-60) | 3.3 sec |
| Wheelbase | 152560 |
| Ground Clearance | 2469 |
| Seat Height | 82832 |
| Kerb Weight | 0.5 |
| ABS Type | Bosch Motorcycle Stability Control (MSC) with offroad mode |
| Brake Pad Life | Long-life |
| Regenerative Braking | Yes |
| Front Suspension Type | Upside-Down Fork |
| Rear Suspension Type | Linkage |
| Front Suspension Travel | 190 mm |
| Rear Suspension Travel | 200 mm |
| Front Tyre Size | 90/90-21 |
| Rear Tyre Size | 150/70-18 |
| Front Wheel Size | 21 in |
| Rear Wheel Size | 18 in |
| Wheel Material | Aluminum |
| Motor Efficiency | 94% |
| Motor Life | 100,000 miles |
| Battery Life | 8 years |
| Battery Warranty | 5 years |
| Battery Removable | No |
| Charging Time | 9 hours |
| Charging Input | 220V |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Yes |
The Zero DSRX specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea-Bissau.