Cyborg Avant Full Specifications in Guadeloupe
The Cyborg Avant specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guadeloupe.
Complete technical specifications of the Cyborg Avant — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
9 hp
Power
2880 Wh
Battery
110 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Brand | Cyborg |
| Model | Avant |
| Bike Name | Cyborg Avant |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Commuter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Red |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | 15 Amp Fast Charger |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 8.5 kW |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 2.88 kWh |
| Range Per Charge (Eco) | 110 km |
| Top Speed | 85 km/h |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | Combined Braking System (CBS) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Mono Suspension |
| Front Tyre Size | 120/70-12 |
| Rear Tyre Size | 120/70-12 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Battery Life | Touch-Safe, Weather Proof |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Pillion Footrest | Yes |
The Cyborg Avant specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guadeloupe.