Tailg Pacesetter Full Specifications in Guinea
The Tailg Pacesetter specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea.
Complete technical specifications of the Tailg Pacesetter — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
4 hp
Power
23Ah
Battery
70 km
Range
—
Weight
7.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Brand | TAILG |
| Model | Pacesetter |
| Bike Name | TAILG Pacesetter |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Motor Power | 1000 W |
| Battery Capacity | 23Ah |
| Range | 70 km |
| Top Speed | 51 km/h |
| Overall Length | 1712 mm |
| Overall Width | 725 mm |
| Overall Height | 1085 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Seat Height | 1085 mm |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Dual Shock Absorber |
| Climbing Ability | 15 degrees |
| Rear Tyre Size | 80/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | 4-8 hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg Pacesetter specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea.