ADMS DB Full Specifications in Greenland
The ADMS DB specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Greenland.
Complete technical specifications of the ADMS DB — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
3 hp
Power
2160 Wh
Battery
110 km
Range
—
Weight
7.8/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Brand | ADMS |
| Model | DB |
| Bike Name | ADMS DB |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Matte Steel Black Metallic |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Peak Power | 2500 W |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 1200 W |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 2.16 kWh |
| Range | 80-150 km/charge |
| Range Per Charge (Normal) | 110-120 km |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 4-8 Hrs |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | LED |
| Speedometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes (App-based features) |
| Pillion Footrest | Yes |
The ADMS DB specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Greenland.