Aima Mine Plus Full Specifications in Grenada
The Aima Mine Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Grenada.
Complete technical specifications of the Aima Mine Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
28 Ah
Battery
75 km
Range
80 kg
Weight
8.2/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | AIMA |
| Model | Mine Plus |
| Bike Name | AIMA Mine Plus |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Pearl White, Matte Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard AC Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Peak Power | 1700 W |
| Power Consumption | 1680 Wh |
| Motor Power | 1200 W |
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Range | 80 km |
| Range Per Charge (Normal) | 75-80 km |
| Top Speed | 45 km/h |
| Overall Length | 1760 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Overall Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1240 mm |
| Ground Clearance | 110 mm |
| Kerb Weight | 93 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shocks |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shocks |
| Climbing Ability | 14 degrees |
| Front Tyre Size | 90/90-10 |
| Rear Tyre Size | 90/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Life | 1000 cycles |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Under Seat Storage | Yes |
The Aima Mine Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Grenada.