Akij Duronto Full Specifications in Ecuador
The Akij Duronto specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Ecuador.
Complete technical specifications of the Akij Duronto — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
20Ah
Battery
60 km
Range
95 kg
Weight
7.2/10
Rating
420 min
Charge
| Engine Type | Electric |
| Brand | Akij |
| Model | Duronto |
| Bike Name | Akij Duronto |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Battery Type | Lead-Acid (VRLA) |
| Maximum Power | 1.34 |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 1200W |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 50-70 km per full charge |
| Range Per Charge (Normal) | 60-70 km |
| Top Speed | 45 km/h |
| Overall Length | 1800 mm |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | Disc Brake Front and Rear |
| Front Tyre Size | 80/80-12 |
| Rear Tyre Size | 3.0-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Warranty | 6 Months |
| Charging Time | 7-8 hours |
| Charging Input | AC 110-220V |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
The Akij Duronto specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Ecuador.