Zero S (2025) Full Specifications in Cuba
The Zero S (2025) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Zero S (2025) — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
62 hp
Power
14400 Wh
Battery
154 km
Range
9999 kg
Weight
8.5/10
Rating
552 min
Charge
| Engine Type | Z-Force 75-7 interior permanent magnet AC motor |
| Controller Type | 600 amp, 3-phase AC with regenerative deceleration |
| Transmission Type | Clutchless direct drive |
| Drive Type | Belt |
| Brand | Zero |
| Model | S |
| Bike Name | Zero S |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Street / Naked |
| Assembly Location | USA |
| Status | Available |
| Colors Available | Silver Metallic Teal, White/Silver |
| Battery Type | Z-Force Li-Ion intelligent integrated |
| Charger Type | 3.0 kW Integrated |
| Maximum Power | 68 hp (51 kW) @ 4,500 rpm |
| Maximum Torque | 97 ft-lb (132 Nm) |
| Peak Power | 68 hp |
| Cooling System | Air cooled |
| Motor Power | 46 hp (34 kW) @ 4,300 rpm |
| Mileage City | 154 miles |
| Mileage Highway | 101 miles |
| Battery Capacity | 14.4 kWh (Max) |
| Range | 154 miles (City) |
| Top Speed | 104 mph |
| Traction Control | Bosch Base MSC |
| Final Drive | Gates Poly Chain HTD Carbon belt |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Seat Height | 787 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Front Brake Type | Bosch Advanced MSC, dual J-Juan radial 4-piston calipers |
| Rear Brake Type | Bosch Advanced MSC, J-Juan single piston floating caliper |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | Bosch Base MSC |
| Regenerative Braking | Standard |
| Front Suspension Type | Showa 43 mm Big Piston Separate Function forks |
| Rear Suspension Type | Showa 40 mm piston, piggy-back reservoir shock |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 140 mm |
| Adjustable Controls | Adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Front Tyre Size | 120/70-17 |
| Rear Tyre Size | 180/55-17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Brand | Pirelli Diablo Rosso III |
| Charging Time | 9.2 hours (110V), 4.0 hours (Level 2 to 95%) |
| Fast Charging | 1.3 hours (with 6kW Rapid Charger) |
| USB Charging | Twin Sockets |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | 5-inch Full color TFT |
| Mobile Connectivity | Bluetooth, Cellular |
The Zero S (2025) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.