Hero Electric Optima E5 Full Specifications in Cuba
The Hero Electric Optima E5 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Hero Electric Optima E5 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1200 hp
Power
48 V, 28 Ah
Battery
55 km
Range
73 kg
Weight
7.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric Motor) |
| Controller Type | BLDC Controller |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Hero Electric |
| Model | Optima |
| Bike Name | Hero Electric Optima E5 |
| Model Year | 2021 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Red, Grey, Blue |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single |
| Peak Power | 1200 W |
| Starting System | Self Start Only |
| Motor Power | 600 W |
| Battery Capacity | 48 V, 28 Ah |
| Range | 55 km/charge |
| Top Speed | 42 kmph |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 73 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | No |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Remote Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Climbing Ability | 7 degree |
| Front Tyre Size | 3.00-16 |
| Rear Tyre Size | 3.00-16 |
| Front Wheel Size | 406.4 mm |
| Rear Wheel Size | 406.4 mm |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Warranty | Not specified |
| Battery Health Check | No |
| Battery Management System | No |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pass Light Switch | Yes |
| Mobile Connectivity | No |
| Reverse Mode | No |
| Pillion Footrest | Yes |
The Hero Electric Optima E5 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.