ADMS Bravo Full Specifications in Cuba
The ADMS Bravo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the ADMS Bravo — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
6 hp
Power
3240 Wh
Battery
90 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor (Hub Motor) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | ADMS |
| Model | Bravo |
| Bike Name | ADMS Bravo |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Sports Bike |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Peak Power | 6 kW |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 3 kW |
| Emission Standard | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
| Load Capacity | 300 kg |
| Battery Capacity | 3.24 kWh |
| Range | 90 - 150 km/charge |
| Top Speed | 80 km/h |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Charging Time | 4-8 Hrs |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED Projector |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
The ADMS Bravo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.