Li-Ions Spock Full Specifications in Cocos (Keeling) Islands
The Li-Ions Spock specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cocos (Keeling) Islands.
Complete technical specifications of the Li-Ions Spock — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
4 hp
Power
2880 Wh
Battery
130 km
Range
90 kg
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor (BLDC Hub Motor) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Li-ions Elektrik Solutions |
| Model | Spock |
| Bike Name | Li-ions Spock |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Blue, Silver, Red, Yellow, Green |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Handle Type | Upright |
| Maximum Power | 2.68 |
| Maximum Torque | 230 Nm |
| Peak Power | 2.1 kW |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 2000 W |
| Power Mode Indicator | Yes (Multiple riding modes) |
| Load Capacity | 160 kg |
| Battery Capacity | 2.88 kWh |
| Range | 130 km/charge |
| Top Speed | 45 kmph |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Final Drive | Hub Motor |
| Overall Length | 1930 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Overall Height | 1260 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Seat Height | 760 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Yes |
| Steering Lock | Not specified |
| Front Suspension Type | Telescopic hydraulic fork |
| Rear Suspension Type | Twin rear shock absorbers |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Rating | 40 Ah |
| Battery Life | 1200 Cycles |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4 Hours |
| Charging Port | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| DRL | Not specified |
| Hazard Light | Not specified |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Clock | No |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Not specified |
| Trip Meter | Yes |
| Bluetooth Features | App connectivity |
| Navigation | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Storage Compartments | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Li-Ions Spock specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cocos (Keeling) Islands.