Zero SRS (Zero SR/S) Full Specifications in Barbados
The Zero SRS (Zero SR/S) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.
Complete technical specifications of the Zero SRS (Zero SR/S) — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
110 hp
Power
14400 Wh
Battery
200 km
Range
9999 kg
Weight
8.7/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | Electric |
| Transmission Type | Single-speed |
| Clutch Type | None |
| Drive Type | Belt |
| Brand | Zero Motorcycles |
| Model | SR/S |
| Bike Name | Zero SR/S |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Sport Touring |
| Country of Origin | USA |
| Assembly Location | Santa Cruz, California, USA |
| Status | Production |
| Colors Available | Carbon Black, White Satin, Matte Silver, Titanium |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Onboard 3 kW / 6 kW (optional) |
| Maximum Torque | 190 Nm |
| Peak Power | 110 kW |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Power-to-Weight Ratio | 1.1 kW/kg |
| Motor Power | 110 kW |
| Battery Power | 14.4 kWh / 18.0 kWh |
| Battery Capacity | 14.4 kWh / 18.0 kWh (optional Power Tank) |
| Range | 161–323 km |
| Range Per Charge (Eco) | 323 km |
| Range Per Charge (Normal) | 200 km |
| Range Per Charge (Sport) | 161 km |
| Top Speed | 200 km/h |
| Acceleration (0-60) | 3.0 s |
| Overall Length | 2,210 mm |
| Overall Width | 820 mm |
| Overall Height | 1,250 mm |
| Wheelbase | 1,490 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Kerb Weight | 225 kg |
| Front Brake Type | Dual 320 mm discs |
| Rear Brake Type | Single 240 mm disc |
| Front Brake Size | 320.4 |
| Rear Brake Size | 240.0 |
| ABS Type | Bosch ABS |
| Front Suspension Type | Showa 43 mm inverted fork |
| Rear Suspension Type | Showa monoshock |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 120 mm |
| Front Tyre Size | 120/70 ZR17 |
| Rear Tyre Size | 180/55 ZR17 |
| Front Wheel Size | 17 in |
| Rear Wheel Size | 17 in |
| Tyre Type | Tubeless radial |
| Wheel Type | Cast alloy |
| Wheel Material | Aluminum |
| Battery Voltage | 102 V |
| Battery Removable | No |
| Charging Time | 4.0 h (3 kW) / 2.0 h (6 kW) |
| Display Type | Full-color TFT |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Zero SRS (Zero SR/S) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.