DIRT E K3 Full Specifications in Barbados
The DIRT E K3 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.
Complete technical specifications of the DIRT E K3 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
360 Wh
Battery
2 km
Range
22 kg
Weight
8.5/10
Rating
120 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Vida |
| Model | DIRT E K3 |
| Bike Name | Vida Dirt.E K3 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Dirt Bike / Off-Road |
| Country of Origin | India |
| Status | Launched |
| Colors Available | Red, White, Purple |
| Battery Type | Lithium-ion (NMC) |
| Charger Type | Portable 42V DC Charger |
| Seat Type | Single / Adjustable Height |
| Handle Type | Adjustable Handlebar |
| Frame Type | Modular PDC (Tubular Steel) |
| Maximum Power | 0.68 bhp |
| Maximum Torque | 39.1 Nm |
| Peak Power | 500 W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Engine Kill Switch | Magnetic Lanyard Kill Switch |
| Motor Power | 350 W (Continuous) |
| Battery Power | 360 Wh |
| Battery Capacity | 0.36 kWh |
| Range | 2-3 hours of riding time |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1181 mm - 1342 mm |
| Overall Width | 560 mm |
| Overall Height | 653 mm - 827 mm |
| Wheelbase | 751 mm - 912 mm |
| Seat Height | 454 mm - 631 mm |
| Kerb Weight | 22 kg |
| Gross Weight | 22 kg |
| Front Brake Type | Disc (Optional Accessory) |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Size | 160 mm |
| Front Tyre Size | 2.4-16 |
| Rear Tyre Size | 2.4-16 |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Spoke |
| Wheel Material | Steel |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 2 hours (20-80%) |
| Charging Input | 230 V |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Features | Smartphone App Connectivity |
| Riding Modes | 3 Speed Modes (Parent-controlled) |
The DIRT E K3 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.