Yamaha FZ-S 153 Full Specifications in Afghanistan
The Yamaha FZ-S 153 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Yamaha FZ-S 153 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
153cc
Engine
45.0 km/l
Mileage
14 hp
Power
135 kg
Weight
8.5/10
Rating
14 Nm
Torque
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve, single-cylinder |
| Controller Type | N/A (Carburetor Model) |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, Multiple-disc |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Yamaha |
| Model | FZ-S |
| Bike Name | Yamaha FZ-S 153 |
| Model Year | Older models (approx. pre-2014/2015) |
| Category/Type | Commuter / Street |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | India (Most likely CBU/CKD from India) |
| Status | Discontinued in Bangladesh (Replaced by FI models) |
| Colors Available | Various (e.g., Black, Red, Yellow, Blue) |
| Battery Type | Maintenance Free (MF) |
| Seat Type | Single Seat |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Frame Type | Diamond |
| Swingarm Type | Monocross Swingarm |
| Displacement (cc) | 153 |
| Maximum Power | 14 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 13.6 Nm @ 6000 rpm |
| Peak Power | 13.8 Bhp |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Bore x Stroke | 58.0 mm × 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | C.D.I. |
| Engine Layout | Forward-inclined Single Cylinder |
| Engine Oil Grade | 20W40 or 10W40 (Recommended) |
| Starting System | Electric and Kick Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power-to-Weight Ratio | 102.2 Bhp/ton |
| Emission Standard | N/A (Older model, pre-BS6) |
| Battery Power | 12V |
| Engine Oil Capacity | N/A (Approx. 1.2 Liters) |
| Fuel Tank Capacity | 12 Litres |
| Fuel Economy | 35−40 kmpl (Real-world user figures) |
| Average Mileage | 45-50 kmpl |
| Mileage City | 35 kmpl |
| Mileage Highway | 40 kmpl |
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 110 Kmph (Approximate) |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1-Down, 4-Up |
| Primary Drive | Spur Gear |
| Final Drive | Chain |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Overall Length | 1973 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Overall Height | 1090 mm |
| Wheelbase | 1334 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 135 kg |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 267 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | No |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Monocross Swingarm |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 140/60-R17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless / Radial (Rear) |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminium Alloy |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Rating | 4.0 Ah |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Wind Protection | Small visor |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes (Single piece bar) |
| Footpeg Position | Slightly Rear-set (Sporty) |
The Yamaha FZ-S 153 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.