Yamaha FZ-07 Full Specifications in Afghanistan
The Yamaha FZ-07 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Yamaha FZ-07 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
689cc
Engine
25.0 km/l
Mileage
99 hp
Power
182 kg
Weight
9.2/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | Inline 2-cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, DOHC, 4-valves |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, multi-plate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Yamaha |
| Model | FZ-07 |
| Bike Name | Yamaha FZ-07 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Naked |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | Imported (assembled outside BD) |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Not Available (Globally: Cyan Storm, Icon Blue, Tech Black) |
| Battery Type | Maintenance-free 12V |
| Seat Type | Split/Step-up Seat |
| Handle Type | Wide, Tapered Handlebar |
| Frame Type | Diamond |
| Swingarm Type | Link type suspension Swingarm |
| Displacement (cc) | 689 |
| Maximum Power | 74.8 hp @ 9,000 rpm |
| Maximum Torque | 68 Nm @ 6,500 rpm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 80.0 mm |
| Stroke | 68.6 mm |
| Bore x Stroke | 80.0 mm x 68.6 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Engine Layout | Parallel-Twin |
| Valve Adjustment Interval | 42,000 km |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power-to-Weight Ratio | High (Approx. 0.41 Bhp/kg) |
| Emission Standard | BS6-Compliant (International) |
| Engine Oil Capacity | 3.0 L |
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Fuel Economy | 58 mpg |
| Average Mileage | 25−30 kmpl |
| Mileage City | 25 kmpl (Approx.) |
| Mileage Highway | 30 kmpl (Approx.) |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 205 km/h |
| Quick Shifter | Not Available (May be optional) |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Final Drive | Chain |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Overall Length | 2085 mm |
| Overall Width | 745 mm |
| Overall Height | 1090 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Kerb Weight | 182 kg |
| Front Brake Type | Dual hydraulic disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic disc |
| Front Brake Size | 282 mm |
| Rear Brake Size | 245 mm |
| ABS Type | Dual Channel ABS (International model) |
| Handle Lock | Yes |
| Front Suspension Type | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Single shock, adjustable preload |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 130 mm |
| Front Tyre Size | 120/70 ZR 17 |
| Rear Tyre Size | 180/55 ZR 17 |
| Front Wheel Size | Tubeless |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Cast wheels |
| USB Charging | N/A (May be aftermarket) |
| Error Code Display | Yes (on digital console) |
| Headlight Type | Halogen or LED (model dependent) |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | Bulb |
| DRL | Yes |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Digital |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Dual Trip |
| Wind Protection | Minimal (Naked Bike) |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Neutral (Street) |
| Under Seat Storage | Minimal (Tool kit, documents) |
The Yamaha FZ-07 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.