Yamaha Fazer 8 Full Specifications in Afghanistan
The Yamaha Fazer 8 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Yamaha Fazer 8 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
779cc
Engine
15.0 km/l
Mileage
106 hp
Power
215 kg
Weight
8.2/10
Rating
82 Nm
Torque
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, Forward-inclined parallel 4-cylinder |
| Transmission Type | 6-speed, Constant mesh |
| Clutch Type | Wet, Multiple-disc coil spring |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Yamaha |
| Model | Fazer 8 |
| Bike Name | Yamaha Fazer 8 (FZ8S) |
| Model Year | 2010-2015 |
| Category/Type | Sport Touring |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | Not Available (Likely Japan/Global Yamaha Plants) |
| Status | Discontinued Globally. Not Officially Available in Bangladesh. |
| Colors Available | Competition White, Race Blu, Midnight Black (International) |
| Battery Type | Maintenance Free (YTZ10S equivalent) |
| Seat Type | Split seat |
| Handle Type | Pipe Handlebar |
| Frame Type | Diamond, All-aluminum |
| Swingarm Type | Swingarm link suspension |
| Displacement (cc) | 779 |
| Maximum Power | 106.2 HP @ 10,000 rpm |
| Maximum Torque | 82.0 Nm @ 8,000 rpm |
| Peak Power | 104.7 BHP (as per BH portal data) |
| Number of Cylinders | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 68.0 mm |
| Stroke | 53.6 mm |
| Bore x Stroke | 68.0 mm x 53.6 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection |
| Ignition System | TCI (Digital) |
| Engine Layout | Transverse inline-four |
| Engine Oil Grade | N/A (Consult owner's manual) |
| Valve Adjustment Interval | 24,000 miles (Approx 38,000 km) |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power-to-Weight Ratio | Approx. 0.487 hp/kg |
| Motor Power | Not Available |
| Emission Standard | Euro 3 |
| Battery Power | 12V |
| Engine Oil Capacity | 3.8 litres |
| Fuel Tank Capacity | 17 litres |
| Fuel Economy | Approx. 16-20 kmpl (International Riding Conditions) |
| Average Mileage | 49 mpg |
| Mileage City | 15 |
| Mileage Highway | 25 |
| Range | Approx. 270-340 km (Theoretical) |
| Range Per Charge (Eco) | Not Applicable |
| Range Per Charge (Normal) | Not Applicable |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 215 km/h |
| Acceleration (0-60) | Approx. 3.3-3.5 seconds (International Test Data) |
| Acceleration (0-100) | 3.9 sec |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Gear Ratios | 1st: 2.692, 2nd: 2.063, 3rd: 1.762, 4th: 1.522, 5th: 1.350, 6th: 1.208 |
| Primary Drive | Gear |
| Final Drive | Chain |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Overall Length | 2140 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Overall Height | 1225 mm |
| Wheelbase | 1460 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Kerb Weight | 215 kg |
| Front Brake Type | Hydraulic dual disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic single disc |
| Front Brake Size | 310 mm |
| Rear Brake Size | 267 mm |
| ABS Type | Optional (standard on later models) |
| Anti-Theft System | Immobiliser (Standard) |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | 43mm Telescopic inverted fork |
| Rear Suspension Type | Linked Monoshock with spring preload adjustment |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 130 mm |
| Front Tyre Size | 120/70 ZR17 M/C (58W) |
| Rear Tyre Size | 180/55 ZR17 M/C (73W) |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Tyre Brand | N/A (OEM was Bridgestone BT21s) |
| Wheel Type | Cast Alloy |
| Wheel Material | Aluminium Alloy |
| USB Charging | Optional Accessory |
| Headlight Type | Halogen Twin Headlights |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Display Type | Digital LCD and Analog |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analog |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Dual |
| Mobile Connectivity | No |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Riding Modes | No |
| Parking Mode | No |
| Reverse Mode | No |
| Wind Protection | Half Fairing |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Sport-Touring |
| Storage Compartments | None (Minimal under-seat storage) |
| Under Seat Storage | Minimal, mainly for toolkit |
The Yamaha Fazer 8 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.