TVS Scooty Pep Plus Full Specifications in Afghanistan
The TVS Scooty Pep Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the TVS Scooty Pep Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
87cc
Engine
65.0 km/l
Mileage
5 hp
Power
94 kg
Weight
7.8/10
Rating
7 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder, 4-stroke, air-cooled |
| Transmission Type | CVT |
| Clutch Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | TVS |
| Model | Scooty Pep Plus |
| Bike Name | TVS Scooty Pep Plus |
| Category/Type | Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Colors Available | Red, Blue, Black, Grey, White |
| Seat Type | Step-through |
| Displacement (cc) | 87.8 |
| Maximum Power | 5.3 PS @ 6000 rpm |
| Maximum Torque | 6.9 Nm @ 4000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | Digital CDI |
| Starting System | Kick and Electric |
| Fuel Tank Capacity | 5 liters |
| Fuel Economy | 65 km/l |
| Average Mileage | 65 km/l |
| Mileage City | 65 km/l |
| Mileage Highway | 65 km/l |
| Overall Length | 1760 mm |
| Overall Width | 680 mm |
| Overall Height | 1130 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Kerb Weight | 94 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Spring Loaded Hydraulic |
| Front Tyre Size | 3.00 x 10 |
| Rear Tyre Size | 3.00 x 10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
The TVS Scooty Pep Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.