TVS Apache 150 Full Specifications in Afghanistan
The TVS Apache 150 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the TVS Apache 150 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
148cc
Engine
999.9 km/l
Mileage
18 hp
Power
136 kg
Weight
7.5/10
Rating
12 Nm
Torque
| Engine Type | 4-Stroke, Single Cylinder, SOHC |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet Multi-Plate |
| Brand | TVS |
| Model | Apache 150 |
| Bike Name | TVS Apache 150 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Commuter / Sport |
| Assembly Location | India |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Seat Type | Step-up Seat / Split Seat |
| Frame Type | Double Cradle Synchro STIFF |
| Displacement (cc) | 147.5 |
| Maximum Power | 13.7 BHP @ 8500 RPM |
| Maximum Torque | 12.3 NM @ 6000 RPM |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 57.0 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Bore x Stroke | 57.0 x 57.8 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburettor |
| Ignition System | IDI - Dual Mode Digital Ignition |
| Starting System | Electric / Kick Starter |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fuel Tank Capacity | 16 Litres |
| Fuel Economy | 62 KMPL |
| Mileage City | 4550 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 110 KMPH |
| Acceleration (0-100) | 16-17 Seconds |
| Number of Gears | 5 |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2020 mm |
| Overall Width | 730 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 136 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | Hydraulic disc front and rear |
| Front Suspension Type | Telescopic Oil-Damped Forks |
| Rear Suspension Type | Dual Shock Absorbers (Monotube Inverted Gas-filled Shox) |
| Front Tyre Size | 90/90-17 |
| Rear Tyre Size | 100/80-18 |
| Tyre Type | Tube Type / Tubeless (Variant Dependent) |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12V |
| Headlight Type | Halogen HS1 35/35W |
| Tail Light Type | LED Twin Triangle |
| Display Type | Analogue |
| Speedometer Type | Analogue |
| Odometer Type | Analogue |
| Tachometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Analogue |
| Pass Light Switch | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The TVS Apache 150 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.