Triumph Bonneville T120 Full Specifications in Afghanistan
The Triumph Bonneville T120 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Triumph Bonneville T120 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1200cc
Engine
21.0 km/l
Mileage
80 hp
Power
236 kg
Weight
9.2/10
Rating
105 Nm
Torque
| Engine Type | Liquid cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel twin |
| Transmission Type | 6-speed manual |
| Clutch Type | Wet, multi-plate torque assist clutch |
| Brand | Triumph |
| Model | Bonneville T120 |
| Bike Name | Triumph Bonneville T120 |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Modern Classic |
| Assembly Location | Imported (not assembled in BD) |
| Frame Type | Tubular steel, twin cradle frame |
| Swingarm Type | Twin sided fabrication |
| Displacement (cc) | 1200 |
| Maximum Power | 80 PS (78.9 bhp / 58.8 kW) @ 6550 rpm |
| Maximum Torque | 105 Nm @ 3500 rpm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Starting System | Electric |
| Emission Standard | Euro 5+ |
| Fuel Tank Capacity | 14.5 L |
| Fuel Economy | 4.7 l/100km (60.1 mpg) |
| Mileage City | 21 |
| Top Speed | 190 kmph |
| Traction Control | Switchable Traction Control |
| Number of Gears | 6 |
| Final Drive | X-ring chain |
| Overall Length | 2170 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 236 kg |
| Front Brake Type | Twin 310mm discs, Brembo 2 piston floating caliper |
| Rear Brake Type | Single 255mm disc, Nissin 2 piston floating caliper |
| ABS Type | Dual Channel |
| Front Suspension Type | Ø41mm cartridge forks |
| Rear Suspension Type | Twin RSU's with pre-load adjustment |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 120 mm |
| Front Tyre Size | 100/90-18 |
| Rear Tyre Size | 150/70 R17 |
| Wheel Type | 32-spoke wire |
| Wheel Material | Aluminum rims |
| USB Charging | Under seat USB charging socket |
| Headlight Type | LED with DRL |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | Twin dial analogue with LCD multi-functional displays |
| Speedometer Type | Analogue |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analogue |
| Clock | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Triumph Bonneville T120 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.