Trinity Motors Yaarii Full Specifications in Afghanistan
The Trinity Motors Yaarii specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Trinity Motors Yaarii — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1000 hp
Power
30 Ah
Battery
90 km
Range
58 kg
Weight
7.2/10
Rating
180 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Chain / Belt drive (not specified) |
| Brand | Trinity Motors |
| Model | Yaarii |
| Bike Name | Trinity Motors Yaarii |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Black, Matte Black, Silver, Red, White, Pearl White, Glossy Black, Cloud Blue, Wine Red |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | 48V 6A / 10A Metal Fast Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Fiber Body |
| Swingarm Type | Double Dual Tube |
| Peak Power | 1000 W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Power Consumption | 1.44 kWh |
| Motor Power | 250 W |
| Battery Power | 48V / 60V |
| Load Capacity | 200 kg |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Range | 75 km |
| Range Per Charge (Eco) | 90 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1700 mm |
| Overall Width | 600 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 1150 |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shockers |
| Rear Suspension Type | Double Dual Tube Hydraulic Shockers |
| Climbing Ability | 25 degrees |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | 12 Tube Waterproof Sine Wave Controller |
| Controller Voltage | 48V / 60V |
| Battery Voltage | 48V / 60V |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 3-4 Hours |
| Charging Port | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Trinity Motors Yaarii specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.