Tailg MT275A0030 Full Specifications in Afghanistan
The Tailg MT275A0030 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Tailg MT275A0030 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
7223.0
Battery
100 km
Range
128 kg
Weight
7.5/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | 100% Electric FOC |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | TAILG |
| Model | MT27.5A0030 |
| Bike Name | Tailg MT27.5A0030 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Bicycle / Moped |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Upcoming |
| Colors Available | Multiple (dealer dependent) |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Starting System | Electric Start |
| Engine Kill Switch | No |
| Battery Capacity | 7223.0 |
| Range Per Charge (Normal) | Approx. 100 km |
| Top Speed | 50 |
| Overall Length | 1685 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Overall Height | 1065 mm |
| Wheelbase | 1320 |
| Ground Clearance | 1205 mm |
| Seat Height | 750 |
| Kerb Weight | 128.0 |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Integrated lock system |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Climbing Ability | Approx. 15° |
| Front Tyre Size | 80/85-11 tubeless |
| Rear Tyre Size | 80/85-11 tubeless |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Headlight Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg MT275A0030 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.