Tailg J14A04 Full Specifications in Afghanistan
The Tailg J14A04 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Tailg J14A04 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
350 hp
Power
12Ah
Battery
—
Range
—
Weight
7.8/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric Motor) |
| Transmission Type | Auto |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | TAILG |
| Model | J14A04 |
| Bike Name | Tailg J14A04 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Not specified |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Not specified |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 350W |
| Emission Standard | N/A (Electric) |
| Battery Capacity | 12Ah |
| Top Speed | 25 km/h |
| Overall Length | 1495 mm |
| Overall Width | 615 mm |
| Overall Height | 1000 mm |
| Seat Height | 1000 mm |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | Not specified |
| Anti-Theft System | Not specified |
| Rear Tyre Size | 14*2.5 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 4-8 H |
| Charging Port | Not specified |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Not specified |
| Mobile Connectivity | Not specified |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg J14A04 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.