Tailg FGYY-5000 Full Specifications in Afghanistan
The Tailg FGYY-5000 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Tailg FGYY-5000 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
16 hp
Power
50 Ah
Battery
Not specified
Range
94 kg
Weight
8.5/10
Rating
Not specified
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Transmission Type | Auto |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | TAILG |
| Model | FGYY-5000 |
| Bike Name | Tailg FGYY-5000 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Bike |
| Assembly Location | China |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Frame Type | Not specified |
| Starting System | Electric Start |
| Engine Kill Switch | No |
| Motor Power | 9000 W |
| Battery Capacity | 50 Ah |
| Range | Not specified |
| Wheelbase | 1390mm |
| Kerb Weight | 93.5 Kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Tyre Type | Tubetype |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | Not specified |
| Charging Port | Not specified |
| Fast Charging | Not specified |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Tailg FGYY-5000 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.