Suzuki Nex 115 Full Specifications in Afghanistan
The Suzuki Nex 115 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Suzuki Nex 115 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
113cc
Engine
999.9 km/l
Mileage
13 hp
Power
87 kg
Weight
7.8/10
Rating
9 Nm
Torque
| Engine Type | 4-Stroke, 1-Cylinder, SOHC, 2-Valve |
| Transmission Type | CVT |
| Clutch Type | Dry, Shoe, Automatic, Centrifugal Type |
| Drive Type | V-Belt Drive |
| Brand | Suzuki |
| Model | Nex |
| Bike Name | Suzuki Nex 115 |
| Category/Type | Scooter |
| Battery Type | 12 V, 3 Ah |
| Displacement (cc) | 113 |
| Maximum Power | 9.25 HP @ 8800 RPM |
| Maximum Torque | 8.70 Nm @ 6500 RPM |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 51.0 mm x 55.2 mm |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | DC-CDI |
| Starting System | Electric & Kick |
| Engine Oil Capacity | 0.8 L |
| Fuel Tank Capacity | 3.5 L |
| Mileage City | 3540 |
| Overall Length | 1850 mm |
| Overall Width | 665 mm |
| Overall Height | 1035 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Seat Height | 735 mm |
| Kerb Weight | 87 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
| Rear Suspension Type | Swingarm, Coil Spring, Oil Damped |
| Front Tyre Size | 70/90-14 |
| Rear Tyre Size | 80/90-14 |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12 V |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Display Type | Analog |
| Under Seat Storage | 4.5 L |
The Suzuki Nex 115 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.