Sunra Miku Solo Full Specifications in Afghanistan
The Sunra Miku Solo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Sunra Miku Solo — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
20Ah
Battery
80 km
Range
55 kg
Weight
7.8/10
Rating
Not specified (standard)
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Controller Type | Not specified |
| Brand | SUNRA |
| Model | Miku Solo |
| Bike Name | SUNRA Miku Solo |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter / E-bike |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Frame Type | Magnesium-aluminum alloy one-piece die-cast frame |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 250W |
| Emission Standard | N/A (Electric) |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 80km |
| Top Speed | 25km/h |
| Overall Length | 1090mm |
| Overall Width | 515mm |
| Overall Height | 1160mm |
| Wheelbase | 780mm |
| Kerb Weight | 55kg |
| Front Brake Type | Disc brake |
| Rear Brake Type | Disc brake |
| Anti-Theft System | Folding Automatic Lock |
| Front Suspension Type | Innovative tension spring structure |
| Front Tyre Size | 12*2.5 |
| Rear Tyre Size | 60/70-6.5 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | Not specified (standard) |
| Headlight Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | No |
The Sunra Miku Solo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.