Seeka SX150E Full Specifications in Afghanistan
The Seeka SX150E specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Seeka SX150E — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
5 hp
Power
3100 Wh
Battery
140 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
258 min
Charge
| Engine Type | Electric |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Seeka |
| Model | SX150E |
| Bike Name | Seeka SX150E |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Electric Bike |
| Assembly Location | India |
| Status | Upcoming |
| Colors Available | Black Yellow |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charger Type | 72V/8A Charger |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Peak Power | 3.1 kW |
| Cooling System | Air-cooled |
| Motor Power | 3 kW |
| Battery Capacity | 3.1 kWh |
| Range | 140 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | Combi Brake System |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Spring Suspension with Damper |
| Front Wheel Size | 17-inch |
| Rear Wheel Size | 17-inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | Sinewave Controller |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Rating | 43Ah |
| Battery Warranty | Typically 3 years |
| Charging Time | 4.3-5.3 Hr |
| Charging Port | Standard |
| Fast Charging | Not Specified |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Seeka SX150E specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.