Seeka SFlash250 Full Specifications in Afghanistan
The Seeka SFlash250 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Seeka SFlash250 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
0.34 bhp
Power
1250 Wh
Battery
70 km
Range
69 kg
Weight
7.2/10
Rating
180 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Seeka |
| Model | SFlash250 |
| Bike Name | SFlash250 |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Status | Available |
| Colors Available | White, Gray Cloud, Red Alizarin Crimson, Lightning Yellow |
| Battery Type | Li-ion |
| Charger Type | Micro-Charger with Auto Cut off |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Sinewave Controller |
| Maximum Power | 0.34 bhp |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Emission Standard | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 1.25 kWh |
| Range | 70-80 km/charge |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Kerb Weight | 69 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | Front Disc, Rear Drum |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Spring suspension with damper |
| Front Tyre Size | 90/90-10 |
| Rear Tyre Size | 90/90-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Warranty | 3 years |
| Charging Time | 3-7 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Seeka SFlash250 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.