Rugged G1 Full Specifications in Afghanistan
The Rugged G1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Rugged G1 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
3000 hp
Power
1900 Wh
Battery
160 km
Range
102 kg
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Controller Type | BLDC |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Rugged |
| Model | G1 |
| Bike Name | Rugged G1 |
| Model Year | 2021 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Peak Power | 3000 W |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Battery Capacity | 1.9 kWh |
| Range | 160 km/charge |
| Range Per Charge (Eco) | 160 km/charge |
| Range Per Charge (Sport) | 135 km/charge |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Overall Width | 850 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 102 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | Combi Brake System |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Leading link w/anti dive |
| Rear Suspension Type | 4-point adjustable shock absorber |
| Climbing Ability | 16° |
| Front Tyre Size | 120/70 R14 |
| Rear Tyre Size | 120/70 R14 |
| Front Wheel Size | 355.6 mm |
| Rear Wheel Size | 355.6 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4 Hr |
| Charging Port | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Rugged G1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.