QJ Motor SRV400 Full Specifications in Afghanistan
The QJ Motor SRV400 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the QJ Motor SRV400 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
400cc
Engine
—
Mileage
37 hp
Power
164 kg
Weight
8.2/10
Rating
35 Nm
Torque
| Engine Type | 2-Cylinder V-Twin, 8-Valve, DOHC, Liquid-Cooled |
| Transmission Type | 6-Speed Manual |
| Clutch Type | Wet multi-plate |
| Brand | QJ Motor |
| Model | SRV400 |
| Bike Name | QJ Motor SRV400 |
| Category/Type | Cruiser |
| Displacement (cc) | 400 |
| Maximum Power | 37 Bhp @ 8500 RPM |
| Maximum Torque | 35 Nm @ 5000 RPM |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 61 mm x 68 mm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Ignition System | T.C.I. |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fuel Tank Capacity | 13.5 L |
| Final Drive | Belt |
| Overall Length | 2110 mm |
| Overall Width | 850 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1490 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 700 mm |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Brake Size | 280 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | Dual-Channel |
| Front Suspension Type | Telescopic Upside-Down |
| Rear Suspension Type | Telescopic coil spring oil damped |
| Front Tyre Size | 120/80-16 |
| Rear Tyre Size | 150/80-15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The QJ Motor SRV400 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.