Merico Speedstar Full Specifications in Afghanistan
The Merico Speedstar specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Merico Speedstar — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1340 Wh
Battery
70 km
Range
59 kg
Weight
6.5/10
Rating
360 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Merico |
| Model | Speedstar |
| Bike Name | Merico Speedstar |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | White |
| Battery Type | VRLA / Lithium-ion |
| Charger Type | Portable Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | High Rigid Tubular Frame |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 1.34 kWh |
| Range | 70-80 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1850 mm |
| Overall Width | 610 mm |
| Overall Height | 1130 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Seat Height | 735 mm |
| Kerb Weight | 59.9 kg |
| Gross Weight | 95 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Handle Lock | Auto Handle Lock |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Double Shocker with Dual Tube Technology |
| Climbing Ability | 12 Degree |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 6-7 hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | 8.2 L |
The Merico Speedstar specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.