Merico Fashia Full Specifications in Afghanistan
The Merico Fashia specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Merico Fashia — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
0.34
Power
59 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Merico |
| Model | Fashia |
| Bike Name | Merico Fashia |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Brown |
| Battery Type | VRLA |
| Frame Type | High Rigid Tubular Frame |
| Maximum Power | 0.34 |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Range | 100 km |
| Range Per Charge (Eco) | 35 Km/charge |
| Range Per Charge (Normal) | 55 Km/charge |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Overall Length | 1760 mm |
| Overall Width | 680 mm |
| Overall Height | 1260 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Kerb Weight | 58.60 kg |
| Gross Weight | 94.12 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | No ABS |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Climbing Ability | 12° |
| Front Tyre Size | 3.0x10 |
| Rear Tyre Size | 3.0x10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 60 V |
| Charging Time | 6-7 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | 0.5 L |
The Merico Fashia specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.