Luyuan MTD Pro Full Specifications in Afghanistan
The Luyuan MTD Pro specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Luyuan MTD Pro — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
9 hp
Power
115 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Electric Motor |
| Brand | Luyuan |
| Model | MTD Pro |
| Bike Name | Luyuan MTD Pro |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Motorcycle |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Red, White |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Onboard Charger |
| Seat Type | Single Seat |
| Handle Type | Standard Handlebar |
| Frame Type | Steel Tubular Frame |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Motor Power | 3000 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 72 V 40 Ah |
| Range | 120 km |
| Top Speed | 100 km/h |
| Ground Clearance | 20 |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Battery Weight | Approx. 32 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Remote control alarm |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Mono-shock |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 120/70-17 |
| Tyre Type | Steel Wire Gauze Tire, Anti-puncture |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 72 V |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Display Type | Digital LCD |
The Luyuan MTD Pro specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.