Keeway RK 200 Full Specifications in Afghanistan
The Keeway RK 200 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Keeway RK 200 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
200cc
Engine
35.0 km/l
Mileage
17 hp
Power
122 kg
Weight
7.2/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | 1-cylinder, 4-stroke, 2-valve, OHV |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet multi-plate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Keeway |
| Model | RK 200 |
| Bike Name | Keeway RK 200 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Streetfighter |
| Assembly Location | China |
| Battery Type | 12V, Maintenance-free |
| Displacement (cc) | 200 |
| Maximum Power | 9.6 kW @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 13.0 Nm @ 6000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 63.5 mm x 63 mm |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Electric & Kick |
| Fuel Tank Capacity | 14 liters |
| Mileage City | 35 |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 7.4Ah |
| Top Speed | 105 km/h |
| Number of Gears | 5 |
| Overall Length | 2025 mm |
| Overall Width | 775 mm |
| Overall Height | 1095 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Kerb Weight | 122 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Telescopic forks |
| Rear Suspension Type | Dual shock-absorber |
| Front Tyre Size | 80/90-17 |
| Rear Tyre Size | 120/80-17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12V |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
The Keeway RK 200 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.